Ana sayfa Eğlence Kapalı Kapının Ardından

Kapalı Kapının Ardından

222
0
PAYLAŞ

Hoca’nın karısı geceleri komşu komşu gezermiş.

Buna pek canı sıkılan Hoca, bir gece, karısı yine evde yokken kapıyı arkasından sürgülediği gibi yatağına yatmış. Kadıncağız, geç vakit eve döndüğü zaman çalmış çalmış açtıramamış kapıyı. Hoca’nın kızdığını anlayarak, yalvarıp yakarmaya başlamış:
– “Vallâhi, billâhi, bir daha seni yalnız bırakıp bir yere gitmeyeceğim canım kocacığım! Aç kapıyı: bu saatte ben nereye gideyim?.. Kadın, bakmış olacak gibi değil, bağıra, bağıra:

– “Bari, kendimi şu kuyuya atayım da kurtulayım!. Ve eline geçirdiği büyük bir taşı, kapı önündeki kuyuya atarak bir kenara çekilmiş. Hoca, bir süre yine aldırmamış, sonra hiddeti geçerek: “Şu hatunu kuyudan kurtarayım!” deyip kapıyı açmış. Fakat tam o sırada kadın, evden içeri girivermiş: kapıyı kapadığı gibi Hoca’yı sokakta bırakıp bağırmaya başlamış:

– “Yeter artık senden çektiğim, bana rahat yüzü göstermedin: her gece arkadaş dedin, sohbet dedin gezip tozdun. Alacağın olsun senin!…” Hoca, karısının feryadı üzerine sokaklara dökülen komşulara dönmüş:
– “Komşular görenler ve bilenler Allah için söylesin!

Yaşı Hakkında mı?

Bir komşu Hoca’ya koşa koşa gelmiş:
– “Aman Hoca! Bizim evde karılarımız kavga ediyorlar, çabuk gel,” demiş. Hoca hiç aldırış etmeden şöyle sormuş:
– “Yaş hakkında mı, yoksa görünüş hakkında mı?”
– “Hayır, başka bir şey hakkında, diye cevaplandırmış komşu!”
– “Öyle ise evine git ve merak etme şimdiye kadar çoktan barışmışlardır.”

Sorumluluk
Hoca’nın yanına telaşla gelen bir komşusu:
– “Yetiş Hocam evin yanıyor!” Hoca gayet sakin:
– “Biz evlenirken hanımla yaptığımız anlaşmaya göre ben çalışıp kendimizi geçindirdiğim sürece evle ilgili her türlü sorumluluk ona aittir. Şimdi sakin ol ve karımı bulup bunları ona anlat.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here